Opony są najważniejszą częścią samochodu, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Jako jedyne stykają się z podłożem i dzięki sile tarcia zapewniają przyczepność. Z tego powodu warto zadbać o to, żeby były w jak najlepszym stanie – przede wszystkim bez pęknięć i z odpowiednio dużym bieżnikiem. Na tym drugim skupimy się w tym artykule. Dowiemy się, jaka jest minimalna głębokość bieżnika wymagana przepisami, jak się go mierzy i, przede wszystkim, jak jego głębokość wpływa na drogę hamowania.

Co o bieżniku opony mówią przepisy ruchu drogowego?

Bieżnik opony

Opony wykonywane przez różnych producentów mają różne specyfikacje – większość opon może być użytkowana do głębokości bieżnika wynoszącej ok 2-4mm. W przepisach ruchu drogowego, które obowiązują zarówno w Polsce, jak i w całej Europie napisane jest jasno: minimalna głębokość wymagana przez przepisy to 1,6mm nie tylko w przypadku opon letnich, ale też zimowych – w wielu przypadkach może to być zbyt mało, aby samochód mógł być prowadzony bezpiecznie i był gotowy na awaryjne hamowanie. Warto wspomnieć, że urządzenia służące do pomiaru bieżnika nie zawsze działają idealnie. Z tego powodu lepiej unikać zakładania opon, których głębokość bieżnika zbliża się do limitu wymaganego przez prawo.

Jednak jak najprościej zmierzyć głębokość opony? To proste – wystarczy nam zwykła linijka wyjęta z piórnika. Najlepiej, gdyby jej miara zaczynała się od samego brzegu – jeżeli tak nie jest, to wynik może być przekłamany. Warto w takim przypadku zastanowić się, jak daleko od krawędzi zaczyna się miarka – wtedy można odjąć długość pustego miejsca od wyniku, jaki nam wyszedł.

Po co wymieniać opony na nowe?

Takie pytanie nigdy nie powinno paść, jednak wierzymy, że kilka osób może o tym nie wiedzieć. Bieżnik w oponach znacząco wpływa na długość drogi hamowania – jest to jeden z najważniejszych czynników. Oczywiście warto mieć na uwadze, że to nie jedyna rzecz, na którą wpływają opony. Między innymi jest to odprowadzanie wody na mokrej nawierzchni, czy ogólna przyczepność na ulicy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *