Opony są najważniejszą częścią samochodu, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Jako jedyne stykają się z podłożem i dzięki sile tarcia zapewniają przyczepność. Z tego powodu warto zadbać o to, żeby były w jak najlepszym stanie – przede wszystkim bez pęknięć i z odpowiednio dużym bieżnikiem. Na tym drugim skupimy się w tym artykule. Dowiemy się, jaka jest minimalna głębokość bieżnika wymagana przepisami, jak się go mierzy i, przede wszystkim, jak jego głębokość wpływa na drogę hamowania.

Co o bieżniku opony mówią przepisy ruchu drogowego?

Bieżnik opony

Opony wykonywane przez różnych producentów mają różne specyfikacje – większość opon może być użytkowana do głębokości bieżnika wynoszącej ok 2-4mm. W przepisach ruchu drogowego, które obowiązują zarówno w Polsce, jak i w całej Europie napisane jest jasno: minimalna głębokość wymagana przez przepisy to 1,6mm nie tylko w przypadku opon letnich, ale też zimowych – w wielu przypadkach może to być zbyt mało, aby samochód mógł być prowadzony bezpiecznie i był gotowy na awaryjne hamowanie. Warto wspomnieć, że urządzenia służące do pomiaru bieżnika nie zawsze działają idealnie. Z tego powodu lepiej unikać zakładania opon, których głębokość bieżnika zbliża się do limitu wymaganego przez prawo.

Jednak jak najprościej zmierzyć głębokość opony? To proste – wystarczy nam zwykła linijka wyjęta z piórnika. Najlepiej, gdyby jej miara zaczynała się od samego brzegu – jeżeli tak nie jest, to wynik może być przekłamany. Warto w takim przypadku zastanowić się, jak daleko od krawędzi zaczyna się miarka – wtedy można odjąć długość pustego miejsca od wyniku, jaki nam wyszedł.

Po co wymieniać opony na nowe?

Takie pytanie nigdy nie powinno paść, jednak wierzymy, że kilka osób może o tym nie wiedzieć. Bieżnik w oponach znacząco wpływa na długość drogi hamowania – jest to jeden z najważniejszych czynników. Oczywiście warto mieć na uwadze, że to nie jedyna rzecz, na którą wpływają opony. Między innymi jest to odprowadzanie wody na mokrej nawierzchni, czy ogólna przyczepność na ulicy.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *