Wiele osób zastanawia się, co zrobić, gdy zdarzy się nam wypadek – jest to niewątpliwie stresująca sytuacja, w której należy zachować się tak, jak należy. Warto po zdarzeniu się zastanowić, czy braliśmy udział w kolizji, czy wypadku – pomiędzy tymi dwoma terminami jest bardzo duża różnica, którą należy znać. Od niej należy przede wszystkim to, czy mamy obowiązek wzywać policję, czy nie.

Jaka jest różnica pomiędzy wypadkiem i kolizją?

Policja przyjechała na miejsce wypadku

O wypadku możemy mówić, gdy osoba kierująca pojazdem nie stosując się do zasad ruchu drogowego, sygnalizacji świetlnej lub znaków pionowych i poziomych powoduje obrażenia u uczestników lub uczestnika zdarzenia drogowego, które określone są jako “powyżej 7 dni”. Analogicznie kolizja, to zdarzenie, które powoduje mniejsze obrażenia, czyli takie, których skutki utrzymują się przez maksymalnie 7 dni. Jednak podany czas to nie długość pobytu w szpitalu – może się zdarzyć, że osoba nie trafia wcale do szpitala, a obrażenia na jej ciele określane są jako przekraczające 7 dni – wtedy też mówimy o wypadku drogowym.

 

Jak zachować się po wypadku?

Wiele osób zastanawia się po tym, jak wezmą udział w kolizji lub wypadku drogowym, czy należy do tej sytuacji wezwać policję. Często nie jest to wymagane, a mogą o tym świadczyć wszystkie podane niżej czynniki:

  • Sprawca kolizji przyznaje się do swojego błędu i bierze odpowiedzialność na siebie.
  • Razem ze sprawcą sporządziłeś raport z wypadku, szerzej znany jako “Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej”.
  • Nikt nie jest ranny i nie jest wymagane wezwanie karetki pogotowia.

Te trzy czynniki świadczą o tym, że mieliśmy do czynienia z kolizją – nie ma powodów do obaw. W takim przypadku należy usunąć wszystkie pojazdy z jezdni – umożliwi to przejazd innym uczestnikom ruchu.

Po wszystkim zostaje Ci jedynie naprawa pojazdu. W wielu przypadkach może to być trudne – na przykład, gdy chcemy oszczędzić na częściach. W takim przypadku warto zainteresować się, co ma do zaoferowania szrot szprotawa – tam znaleźć można dużą ilość części używanych.

Kategorie: Porady

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *