Klocki hamulcowe są elementem układu hamowania, który podczas eksploatacji zużywa się. Czas, po jakim trzeba wymienić klocki hamulcowe jest trudny do określenia, gdyż zależy od wielu czynników – między innymi jakości klocków i stylu jazdy. Układ hamulcowy jest najważniejszy w aucie, gdyż od jego sprawności zależy nasze bezpieczeństwo. Z tego powodu nie należy odkładać wymiany klocków hamulcowych na później, jeżeli wydaje nam się, że auto hamuje słabiej.

układ hamulcowy

 

Jak działa układ hamulcowy?

Układ oparty na tarczach hamulcowych jest najpopularniejszy w autach poruszających się po polskich drogach ze względu na to, że jest bardzo łatwy w diagnozie, tani i ma prostą budowę, która umożliwia szybkie serwisowanie. Typowy zestaw hamulcowy, który znajduje się przy każdym kole składa się z:

  • Tarczy hamulcowej – główny element zestawu hamulcowego, który przytwierdzony jest do piasty. Warto wspomnieć, że tarcze również się zużywają, dlatego należy sprawdzać ich stan za każdym razem, gdy wymieniamy klocki.
  • 2 klocków hamulcowych – to one napierają na tarczę hamulcową i poprzez siłę tarcia spowalniają samochód. Należy często kontrolować ich grubość – kiedy zbliża się ona do 2 mm, należy przeprowadzić wymianę. Piszczenie hamulców może świadczyć o zużyciu klocków – posiadają one specjalne elementy, które przy nadmiernym zużyciu trą o tarczę powodując piszczenie.
  • Zacisku hamulcowego z tłoczkiem – to w nim osadzone są klocki hamulcowe. W momencie naciśnięcia pedału hamulca przez kierowcę tłoczki znajdujące się w zacisku napierają na klocki hamulcowe.

Co może wpływać na awarię hamulców?

Klocki hamulcowe mogą się ścierać zbyt szybko, jeżeli technika jazdy kierowcy nie jest poprawna. Szczególnie częste jest to w przypadku używania samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Czasami kierowcy korzystają z obu nóg podczas prowadzenia takiego pojazdu (lewą trzymając na hamulcu), co wpływa niekorzystnie na tempo ścierania się klocków – nawet minimalny nacisk na pedał hamulca sprawia, że auto hamuje. Oczywiście na nadmierne zużycie klocków nie wpływa jedynie nieprawidłowa technika jazdy, jednak w autach z automatyczną skrzynią biegów jest to najczęstszy powód zaraz obok awarii części składowej układu.

Kategorie: Porady

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *