Każdy świeżo upieczony kierowca wie, że podstawowym, a zarazem obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu są 2 przedmioty. Jest to oczywiście gaśnica, a także trójkąt ostrzegawczy. Wiele osób może zaskoczyć fakt, że apteczka nie wchodzi w skład obowiązkowego wyposażenia pojazdu mechanicznego. Jednak nie wyrzucaj apteczki ze swojego auta – mimo, że nie jest ona na liście obowiązkowych przedmiotów w samochodzie może się ona przydać w wielu przypadkach – z tego powodu warto ją zawsze wozić ze sobą.

podstawowe wyposażenie pojazdu - linka holownicza

Co warto wozić ze sobą?

Wyżej wspomniana apteczka to jeden z najważniejszych elementów nieobowiązkowego wyposażenia, jaki warto wozić ze sobą. Pomoże ona nie tylko podczas udzielania pierwszej pomocy w trakcie wypadku, ale też w mniej nagłych wypadkach, takich jak np. zadrapanie. Drugą ważną rzeczą, jaką warto ze sobą wozić jest kamizelka odblaskowa. Nie jest to obowiązkowy element wyposażenia auta, jednak warto mieć ją ze sobą w razie wypadku lub awarii auta – szczególnie w nocy. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego warto mieć kamizelkę odblaskową zawsze ze sobą. Dodatkowymi przedmiotami, które nie zwiększają naszego bezpieczeństwa na drodze, ale pomagają w nagłych sytuacjach są:

  • Linka holownicza – dzięki niej w przypadku awarii możemy odholować nasze auto do najbliższego mechanika lub do domu. Polecamy kupowanie grubszych linek, które mają większą wytrzymałość na naciąganie.
  • Koło zapasowe – ono uchroni nas przed wzywaniem lawety w przypadku, gdy “złapiemy gumę”. Warto w zestawie mieć też podnośnik i odpowiedni klucz do kół – dzięki tym akcesoriom będziemy mogli wykonać wymianę koła w terenie.
  • Dodatkowe żarówki przydają się zawsze. Często zdarza się, że w najmniej odpowiednim momencie reflektory w aucie przestają świecić. Warto być przygotowanym na taką sytuację i mieć w bagażniku komplet żarówek.
  • Oświadczenie sprawcy szkody komunikacyjnej – warto mieć przy sobie dwie kopie tego dokumentu. Oszczędzi to nerwów po wypadku i pozwoli na szybkie sporządzenie oświadczenia potrzebnego ubezpieczycielowi.

To tylko niektóre z przedmiotów, jakie warto wozić ze sobą cały czas. Jest wiele przedmiotów, które mogą przydać się w nagłych przypadkach ( np. tłuczek do szyb ) jednak w tym artykule chcieliśmy skupić się jedynie na najważniejszych.

Kategorie: Porady

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *